balıkçılık

Balık sezonu açıldı !

02/09/2011 05:10:00
Balık sezonu açıldı !

Av sezonunun başlamasıyla birlikte Kocaelili balıkçılar, silah sesleri arasında ‘vira bismillah’ dedi.

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesi Ereğli beldesinde balıkçılar, av yasağının bitmesi ile birlikte denize açıldı. Balıkçı kasabası Ereğli’de yediden yetmişe herkes sezonun ilk avı için sahile akın etti.

Yatsı namazının ardından okunan duaların ardından balıkçılar 4 ay sonra Marmara denizine açıldı. Balıkçılar denize açılmadan önce aileleri ile vedalaştı. Teknelerden meşale ve ses bombaları atılırken kıyıdan da sezonun ilk avı silah sesleri ile kutlandı.

Ereğli sahili adeta insan seline dönüşürken denize açılan tekneler sıra ile limanın önünden geçip sevdiklerini selamladıktan sonra ava başladı. Sezonun ilk mezatında ise, Ereğli balık halinde hareketli dakikalar yaşandı. Daha gün ışımadan balık kasaları doldu. Halde istavritin kasası 50 ile 60 TL arası, karidesin kasası 40 ile 50 TL, Kırlangıç’ın kilosu 40 TL, Turna Mezgit’in kasası 80 TL, Sardalya’nın kasası 35 ile 40 TL arası, Deniz Kefalinin kasası 30 ile 40 TL arası, çingene Palamutu’nun çifti 20 TL ve Torik’in çifti 50 TL’den satıldı.

Balıkçılar sezonun ilk avı olmasına rağmen oldukça bereketli bir avın olduğunu, sonraki günlerde balığın miktarının artmasıya birlikte fiyatların daha da düşeceğini söylediler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s