tarihçe

Belediye olmadan önce Güzelyalı olarak da kayda geçen Ereğli’nin ismi, Bizans İmparatoru Herakleios (575-641)’a itafeten Herakleia iken Osmanlılar tarafından fethedildikten sonra Ereğli’ye dönüştürülmüştür.

İzmit körfezinin güney sahillerinin, Orhan Gazi’nin kumandanlarından Kara Mürsel Alp tarafından 1326 yılında fethedilmesinden itibaren Oğuz boylarına mensup çeşitli aşiret, oymak ve cemaatler tarafından iskan olunduğu bilinmektedir.

Ereğli-i Bala (Yukarı Ereğli) ve Ereğli-i Zir (Aşağı Ereğli) olmak üzere iki Ereğli köyü bulunmaktadır.
Kentsel Sit alanı olarak belirlenen alan, yerleşimin eskiden Aşağı Ereğli olarak anılan kısmında yer almaktadır. Ereğli’nin en eski yerleşim bölgesidir. Eskiden İzmit yakınlarındaki ilk turizm yerleşimlerinden biri olan Ereğli, İzmit ve civarındaki halkın yazın ev kiralayıp, tatil yaptığı bir yerleşimiydi. 1960-70’li yıllarda hala özgün mimarisini ve doğal güzelliklerini koruyan mahalle, tarihte İstanbul ile olan yoğun irtibatı dolayısıyla ekonomik olarak katkı sağlamanın yanı sıra, kültürel olarak da İstanbul’un ince zevkinin yansımalarını kendine katmıştır. Bu yansımalardan biri de araştırma konumuz olan fiziki mekana yansıması ve sivil mimarlık örneği evleridir.

Özellikle sahil boyunca bitişik nizam yapılaşmış Cumhuriyet Dönemi ya da daha önceki dönemlerden kalma iki ya da üç katlı ahşap karkas sistemde yapılmış, çıkmalı, ikiz ev biçiminde ve ikili merdiven sistemiyle hemen fark edilen yapıların özellikle ön cephelerinde hoş süslemeler mevcuttur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s